Wizyt:
Dzisiaj: 3Wszystkich: 176989

Co działa w psychoterapii? - Piotr Barczak, Brugg

Niedostępny.
Ocena:2.94, Głosów:103

 

Krótka acz bardzo treściwa książka Piotra Barczaka "Co działa w psychoterapii" wymienia siedem czynników niezbędnych w procesie psychoterapeutycznym. 

 

Autor sięga do własnego niemal 30 letniego dorobku zawodowego i przywodzi przykłady z życia wzięte. Czytelnik, śledzący krok po kroku owe czynniki, ma wrażenie, że autor siedzi tuż obok niego i z przekonaniem opowiada jak ważna jest:

  • determinacja pacjenta
  • więź z terapeutą
  • rozwój terapeuty
  • podejście do nieuchronnie spotykanych potknięć
  • dlaczego ważne są zadania
  • oraz wizja zdrowia
  • a także jaką rolę w zdrowieniu odgrywają emocje

 

„(…) Nie pytam więc czy psychoterapia działa. Pytanie to byłoby – w gruncie rzeczy – obraźliwe dla setek moich pacjentów: dla Franka, który zaczynał terapię z pseudonimem Król Błękitu, bo pił przez lata tylko denaturat; dla Elizy, która piła, ćpała, brała leki i doświadczyła bardzo rozległego molestowania seksualnego przez wielu członków rodziny, a dzisiaj jest normalną, zdrową, pełną życia kobietą; dla Karola, który nie co działa Piotr Barczak psychologbył w stanie się ożenić (...)”

 

„(...) Alan Parson w znakomitej pracy Szkoła przetrwania podkreśla, że głównym czynnikiem wpływającym na chęć przeżycia (np. obozu koncentracyjnego czy katastrofy), jest ludzka determinacja, energia, chęć życia, tzw. elan vitale"

 

„(...) Zmiana kosztuje, często bardzo wiele, np. utratę jedynego środowiska, w którym znajdowało się oparcie i zrozumienie. Kiedy masz ukończone czterdzieści lat, nie jest łatwo zbudować nowe środowisko. (...)”

 

„(...) Może to górnolotne słowa, ale bez miłości wszystko karleje, a z miłością wszystko rośnie. (...)”

 

„(...) Nie ma negatywnych uczuć. Uczucia po prostu są. To my nadajemy im błędne zabarwienia. (...)”

 

 

Piotr Barczak ur. 15 stycznia 1954 r., psycholog z blisko trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym; psychoterapeuta uzależnień; kierownik Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia Radzimowice w Szklarskiej Porębie; jeden z pionierów polskiej psychoterapii uzależnień seksualnych (Ośrodek Radzimowice jako pierwszy w Polsce zajął się stacjonarnym leczeniem erotomanii); wykładowca w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej we Wrocławiu; certyfikowany pedagog Metody Feldenkraisa (czteroletnia edukacja w Anglii); absolwent studiów podyplomowych z zakresu zarządzania ochrony zdrowia, trzyletnich studiów doktoranckich, specjalizacji z psychoterapii uzależnień oraz dwuletnich studiów z zakresu psychoterapii systemowej (prowadził ustawienia systemowe rodzin).

Pobierał nauki m. in. od Lubomiry Szawdyn, Bohdana Woronowicza, Maxa Glatta, Mika Abella, Garet Newell, Carla Ginsburga oraz wielu innych psychologów i trenerów.

Szczęśliwy mąż (28 lat małżeństwa), ojciec dwójki dzieci, borykał się z chorobą nowotworową zdiagnozowaną w 2009 r. Zmarł 16 maja 2010 w Złotoryi.