Wizyt:
Dzisiaj: 0Wszystkich: 220915

Jak pokonać anoreksję? Trening - Michelle Heffner, Georg H. Eifert, Steven C. Hayes, Sensus

Niedostępna
Ocena:2.93, Głosów:120

 

Anoreksja jest chorobą cierpiącej psychiki. W krótkim czasie sieje ona spustoszenie także w całym ciele, a w konsekwencji w całym życiu osoby nią dotkniętej. Na anoreksję zapadają w większości dziewczęta i kobiety, ale przypadki zachorowań zdarzają się także wśród mężczyzn. Jadłowstręt psychiczny ma swoje korzenie w braku akceptacji siebie i swojego ciała. To poczucie niedoskonałości zwykle potęgowane jest przez wymagania narzucone przez otoczenie lub perfekcyjnych rodziców. Kiedy wszystko wymyka się spod kontroli, choremu wydaje się, że tylko jego waga jest tym, nad czym może zapanować - że to właśnie ona jest kluczem do sukcesu. Osoby cierpiące na anoreksję często mają bardzo niską samoocenę, odrzucają myśl o dorosłości i odcinają się od swojej seksualności. Wykazują także stany lękowe. Choroba powoduje zatrważające zmiany w organizmie i psychice, a walka z nią bywa tym trudniejsza, że niezbędna jest całkowita modyfikacja przekonań pacjenta, a nie samego jego zachowania.

Optymalnym początkiem procesu ucieczki od anoreksji jest podjęcie decyzji o poszukiwaniu pomocy. Mimo że do tej pory nie opracowano całkowicie skutecznych metod jej leczenia, ten podręcznik przekazuje innowacyjne podejście do psychoterapii - terapię akceptacji i zaangażowania, czyli ACT (ang. Acceptance and Commitment Therapy). Jest to pełna wsparcia metoda, która uwolni Cię od towarzyszących anoreksji osądów, a właściwie od założenia, że coś jest z Tobą nie tak. Zaczniesz uważnie obserwować swoje trudne myśli i uczucia... bez reagowania na nie w sposób prowadzący do samodestrukcji. Kiedy już znajdziesz się w tym pełnym współczucia i nastawionym na odbiór stanie ducha, przedstawione w książce techniki pozwolą Ci się przestawić, czyli skierować energię zużywaną dotychczas na kompulsywne zrzucanie wagi i degradację własnej osoby na pozytywne działanie, które uzdrowi ciało i duszę.

Seria "Treningi" to jedyny taki zestaw ćwiczeń wzmacniających kondycję psychiczną. Wraz z profesjonalnymi trenerami -- psychologami i terapeutami kształtuj swoje życie wewnętrzne, pracuj nad mięśniami zalet i spalaj brzuszki słabych stron. Dzień po dniu, ćwiczenie za ćwiczeniem, kartka po kartce zmniejszaj dystans do odnowy Twojej osobowości.

Spis treści:

Przedmowa (5)
O autorach (8)
Podziękowania (9)
Wprowadzenie (11)

Część I Zrozumieć anoreksję
Rozdział 1. Czym jest anoreksja? (21)
Rozdział 2. Test oceniający stopień anoreksji (45)

Część II Leczenie anoreksji za pomocą terapii ACT. Zmień to, co robisz, a nie to, co myślisz i czujesz
Rozdział 3. Zaakceptuj - wybierz - działaj. Podstawa terapii akceptacji i zaangażowania (57)
Rozdział 4. Kiedy kontrolowanie wymyka się spod kontroli (77)
Rozdział 5. Uczymy się być świadomym i uważnym obserwatorem (99)
Rozdział 6. Podchodź do trudnych sytuacji z akceptacją (127)
Rozdział 7. Obieranie wartościowych kierunków (147)
Rozdział 8. Zaangażowane działanie w kierunku wartościowego życia (179)
Rozdział 9. Podróż Emilii ku wyzdrowieniu (197)

Część III Zagadnienia dotyczące profesjonalnego leczenia
Rozdział 10. Opcje profesjonalnego leczenia (213)
Rozdział 11. Uznane psychologiczne metody leczenia anoreksji (231)
Rozdział 12. Przygotowanie do leczenia z terapeutą (243)

Część IV Dodatkowe zasoby
Rozdział 13. Rozdział dla najbliższych (257)
Rozdział 14. Oceń swoje postępy (277)

Bibliografia (291)

 

Recenzja:

Anoreksja jest chorobą cierpiącej psychiki. Sieje spustoszenie w całym ciele, a w konsekwencji i w życiu osoby nią dotkniętej. Jadłowstręt psychiczny ma korzenie w braku akceptacji siebie i swojego ciała. Choremu wydaje się, że jego waga jest kluczem do sukcesu, i że kiedy w pełni nad nią zapanuje, wszystko inne zmieni się na lepsze. Jak wybrnąć ze ślepego zaułka-to pytanie zadają sobie najczęściej rodzice i bliscy chorych, którzy usiłują im pomóc. Autorzy książki (uznani w świecie psycholog kliniczny i lekarka zajmująca się zaburzeniami odżywiania) proponują terapię akceptacji i zaangażowania, czyli ACT (z ang. Acceptanceand Commitment Therapy). Metoda ACC to aktywny trening, który pomaga choremu uwolnić się od towarzyszących anoreksji osądów i pozbyć się przekonania, że do niczego się nie nadaje. Najważniejszą jego częścią są ćwiczenia, które zainteresowani odnajdą w podręczniku. Chory może wykonywać je sam albo pod okiem terapeuty.

- Dziennik Zachodni 2008-12-15

 

 

Tytuł oryginału: The Anorexia Workbook: How to Accept Yourself, Heal Your Suffering, and Reclaim Your Life
Data wydania: 03/2008
Autorzy: Michelle Heffner, Georg H. Eifert, Steven C. Hayes
Tłumaczenie: Anna Zawadzka   
ISBN: 978-83-246-1305-2   
Format: B5   
Oprawa: miękka
Stron: 296